Odkryj nieodkryte
piękno mazur
NASZA OKOLICA
Mazury, znane jako kraina tysiąca jezior, wyróżniają się nie tylko swoimi malowniczymi jeziorami, ale również ciszą i spokojem, bogatą historią, dziką naturą. Region ten oferuje idealne warunki dla miłośników sportów wodnych, entuzjastów historii, a także tych, którzy szukają kontaktu z naturą i chcą cieszyć się unikalnym krajobrazem. Mazury posiadają również liczne parki krajobrazowe i rezerwaty przyrody. To miejsce, gdzie można odnaleźć spokój i cieszyć się pięknem przyrody. Naszym gościom proponujemy wycieczki tematyczne. Wszystkie proponowane przez nas atrakcje, są w odległości 20-40 minut jazdy samochodem od naszego Pensjonatu.

Śladami II wojny światowej.
WILCZY SZANIEC
Najsłynniejsza z mazurskich kwater wojennych służyła Adolfowi Hitlerowi oraz najważniejszym osobistościom III Rzeszy. Położony w lasach niedaleko Gierłoży zespół kilkudziesięciu bunkrów, gdzie Hitler spędził około 800 dni. To tutaj w baraku narad, po którym pozostały jedynie gruzy, pułkownik Claus Schenk von Stauffenberg 20 lipca 1944 r. dokonał nieudanej próby zamachu na Hitlera.

Zwiedzanie tego obszaru wywołuje niepokój, zważywszy na to, że były to ścieżki wydeptane przez największych zbrodniarzy II wojny światowej. W Wilczym Szańcu znajduje się kilkanaście obiektów i bunkrów, które zachowały się w różnym stanie po ewakuacji Niemców i wysadzeniu kompleksu. Mimo użycia ton trotylu, solidne bunkry wciąż stoją, świadcząc o ich ogromnej wytrzymałości. To miejsce stanowi pouczającą lekcję historii, przypominającą o skutkach wojny.

Wilczy Szaniec stanowi niepowtarzalną atrakcję turystyczną i jest "żelaznym" punktem zwiedzania dla wszystkich, którzy przyjeżdżają na Mazury. Ruch turystyczny na terenie byłej kwatery Hitlera jest zorganizowany. Wstęp należy opłacić, można też skorzystać z usług przewodnika. Wśród ruin wytyczono trzy trasy turystyczne. Obiekt jest dostępny przez cały rok.
BUNKRY MAMERKI
W lesie w Krainie Wielkich Jezior Mazurskich, znajduje się zespół obiektów byłej niemieckiej głównej kwatery Naczelnego Dowództwa Wojsk Lądowych.  W latach 1940-1944 zbudowano tu ponad 200 obiektów służących różnym oddziałom i służbom sztabu. Część z nich stanowiły nieistniejące dzisiaj budynki drewniane. W dobrym stanie przetrwało 30 schronów betonowych o charakterystycznych chropawych ścianach, pokrytych tynkiem z moczonej w betonie morskiej trawy.

W szczytowym okresie w Mamerkach pracowało około 1500 osób, w tym kilkudziesięciu generałów. Obiekty kwatery, która nie została zniszczona przez Niemców podczas odwrotu w 1945 r. Położone w lesie miasteczko bunkrów można zwiedzać o każdej porze roku. Warto tu przyjechać w okresie od 1 maja do 30 października, gdy zwiedzanie jest wprawdzie płatne, ale udostępnione są miejsca zamknięte poza wyznaczonym sezonem. Można wówczas zajrzeć do wnętrza schronu-giganta, obiektu podobnego do największych budowli Wilczego Szańca. Ściany tego bunkra w bunkrze mają grubość 7 m! Współcześnie zbudowane wygodne drewniane schody prowadzą na dach schronu, na którym wzniesiono wieżę widokową. Z wysokości 15 m rozciągają się wspaniałe widoki na pobliskie jezioro Mamry.
PAŁAC W SZTYNORCIE
Zachowana do dnia dzisiejszego rezydencja rodowa Lehndorffów.

W roku 1936 rządy w Sztynorcie hrabia Henryk Lehndorff doprowadził majątek do rozkwitu. Wybuch wojny zahamował postęp w gospodarstwie. Większość pomieszczeń pałacowych przeznaczono na siedzibę polową hitlerowskiego ministra spraw zagranicznych Joachima von Ribbentropa, przebywał w Sztynorcie od lipca 1940 do listopada 1944. Henrykowi z rodziną przydzielono jedynie pomieszczenia w jednym ze skrzydeł pałacu. Teren był otoczony okopami, ziemiankami, zasiekami – broniło go 60 żołnierzy.

Henryk Lehndorff należał do grupy spiskowców przygotowujących zamach na Hitlera.
Natura i przyroda
PARK DZIKICH ZWIERZĄT W KADZIDŁOWIE
W Puszczy Piskiej znajduje się wyjątkowy ogród zoologiczny, w którym mieszka ponad 100 gatunków zwierząt (m.in. rysie, wilki, bociany). Podziwiać je można obchodząc powierzchnię ponad 100 hektarów. O okazach w tym wyjątkowym zoo opowiada przewodnik – teren jest tak rozległy, że samemu z łatwością można by się tam zgubić. To jeden z niewielu ogrodów zoologicznych w kraju, w którym zwiedzający mogą wejść do zagród ze zwierzętami.
SPŁYW KAJAKOWY RZEKĄ KRUTYŃ
Rzeka Krutynia, jest ceniona wśród kajakarzy za swój malowniczy szlak. Przepływając przez Puszczę Piską i Mazurski Park Krajobrazowy, oferuje jedne z najpiękniejszych krajobrazów na szlakach kajakowych w Polsce, a nawet Europie.
Stolice żeglarskie
RYN
Położone najbliżej naszego obiektu malowniczo położone miasteczko, ulokowane między dwoma jeziorami jezioro Ołów i jezioro Ryńskie. W centrum miasta stoi pokrzyżacki zamek wzniesiony na niewysokim wzgórzu około 1337 roku. To drugi co do wielkości zamek krzyżacki w Polsce. W 1393 roku utworzono tu komturię, a pierwszym ryńskim komturem był Fryderyk von Wallenrod.

Zamek krzyżacki został wyremontowany i przekształcony na hotel. Hotel oferuje możliwość zwiedzania zamku z przewodnikiem.
GIŻYCKO
Jest nie tylko stolicą dla żeglarzy, gdzie port tętni życiem dzięki zacumowanym jachtom i łódką, ale też kurortem turystycznym obfitującym w knajpki i restauracje.

Najbardziej rozpoznawalną atrakcją Giżycka jest Twierdza Boyen i XIX-wieczny, zabytkowy most obrotowy na Kanale Łuczańskim – jedyny taki w Europie. Został on zaprojektowany i skonstruowany w taki sposób, by ważące 100 ton przęsło mógł obrócić jeden człowiek.
MIKOŁAJKI
Malowniczo rozlokowane pomiędzy jeziorami Tałty i Mikołajskim niewielkie miasteczko to jeden z najbardziej lubianych kurortów województwa warmińsko-mazurskiego. Popularny kurort i miasteczko wypoczynkowe znajduje się w centralnym punkcie Szlaku Wielkich Jezior Mazurskich stanowi prawdziwe eldorado dla żeglarzy. 
Miejsca warte odwiedzenia
SANKTUARIU W ŚWIĘTEJ LIPCE
Święta Lipka, położona kilka kilometrów od Reszla, to znane sanktuarium maryjne, przyciągające wiernych i miłośników architektury sakralnej. Słynie z barokowych organów z 1721 roku, które posiadają ruchome figurki i są często wykorzystywane podczas koncertów muzyki organowej. Chociaż turyści nie zawsze mają okazję doświadczyć koncertu, wnętrze sanktuarium robi duże wrażenie swoim bogatym wystrojem.
RESZEL
Zabytkowa perła architektury armii i Mazur. Warto odwiedzić miasteczko i poczuć atmosferę średniowiecznego grodu, pospacerować wąskimi uliczkami, zajrzeć do Zamku w Reszlu w którym znajduje się wieża widokowa i ekspozycja średniowiecznych narzędzi tortur.
Copyright 2024 Pensjonat Rybical
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram